Blog, Cesta zvědomění, Férová výchova

Být nevlastní mámou není žádný med

V poslední době se ke mně dostávají mnohé příběhy nevlastních maminek, macešek, které se trápí situacemi, jež nevlastní mateřství přináší. Konzultují se mnou, přichází na terapie a domlouvají si online sezení, aby porozuměli některým souvislostech a hlavně hledaly a nacházely způsoby, jak to všechno daleko více v lehkosti, a snad i v radosti, ustát.

Stejně jako vlastní mámy se snaží uspokojit potřeby všech zúčastněných a udělat to nejlepší, co mohou. Kromě klasických rodičovských témat jako je komunikace s otcem dětí, nastavování hranic, hlídání si rovnováhy mezi dáváním a přijímáním mají ještě navíc další nelehký úkol, který bývá výzvou největší. A to je komunikace s biologickou matkou dítěte nebo dětí.

Ne vždy rozchod původní rodiny probíhá hladce a ne vždy má vlastní máma dětí pochopení pro to, že si otec dětí našel někoho jiného. Proto do celého příběhu leckdy prolíná navíc i nepřátelství a odpor vůči nevlastní mámě, která do života jejich dětí vstupuje.

Povídání by to bylo na dlouho a nejen sdílení příběhů, splínů, frustrací by zabralo hodiny. Také pochopení nových a efektivních nástrojů rodičovství, které fungují, by se ani na obrazovku digitálního zařízení nevešlo v čitelné podobě. 😊 Proto vzniká nový projekt #nevlastní MÁMA, který bude primárně v prezenční podobě vytvářet prostor pro sdílení a vzdělávání v rodičovství, s ohledem na specifické podmínky nevlastní maminky. Na začátku se budou aktivity odehrávat v Brně a v Praze a uvidíme, do kterých měst se postupně rozšíří.

Je to vaše téma a máte kolem sebe další nevlastní mámy, které by takovou aktivitu a podporu uvítaly? Máte prostor, kde byste chtěly na začátek zorganizovat krátkou besedu na toto téma? Tak se ozvěte, něco spolu vymyslíme!

Eliška